Haiders änka hindrar kremering

Publicerad 2008-10-25

ÖSTERRRIKE  BZÖ-ledaren Jörg Haiders änka Claudia har hindrat kremeringen innan en ny obduktion har utförts och vill veta den exakta dödsorsaken.
 
   – Hon vill veta vad som verkligen hände, sade en källa som är bekant med familjen till dagstidningen Kurier. Hon kan inte förstå det själv och hon litar inte på myndigheterna.

   Haiders änka Claudia har bett advokaten och förre justitieministern Dieter Boehmdorfer att ta sig an fallet.

   En första obduktion som beordrats av åklagare visade att Haider kört bilen som ska ha dödskraschat tidigt på lördagen den 11:e oktober med 1,8 promille alkohol i blodet.

   Utredningen av den 58-årige partiledarens och delstatschefens död visar att han inledde kvällen på en klubb där han drack champagne för att senare på en annan klubb i Klagenfurt, enligt vittnen, under en och en halv timme ha druckit en flaska vodka med en okänd och ännu icke identifierad person.

   De som stod Haider nära säger att det är olikt honom att dricka så mycket.

   Utredningen visade också att Haider körde 142 kilometer i timmen på en 70-väg när hans bil körde in i en betongpelare och fattade eld.

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

arton − nio =